Menü

Türkçe “Turkche”leşiyor mu?

“Türkçemiz elden gidiyor”, “Dilimiz elden gidiyor!” yaygarası uzun süredir koparılıyor. Peki bu doğru mu? Dilimiz elden gidiyor mu gerçekten? Türkçe yok mu oluyor? Böyle giderse kısa bir süre (belki 20 yıl, belki 50 yıl veya daha fazla…) sonra Türkçe yok olup gidecek mi?
Bize kalırsa hayır. Sadece hayır demekle kalmıyor, bu iddiaları çok komik buluyorum. Bu iddialar hiç gerçekçi değil.
Binlerce yıllık serüveni olan ve bugün 300 milyondan fazla konuşura sahip bir dilin üç beş yabancı özenti kelime ile yok olması mümkün görünmüyor. Bu konuda gerçekçi olmak lazım. Birkaç konuşurun whatsapp gibi yazışma ortamlarında hızlı yazışabilmek için, her iki tarafın da anlayacağı şekilde kısaltmalar kullanarak yazması bir dili yok etmez. Bu sadece Türkçe için değil tüm diller için geçerlidir. Bu bir kişisel sorundur ve uzun vadede bireyin yazım yanlışlarını bolca kullanmasına ve dili doğru öğrenememesine sebep olabilir.
Bir diğer konu da işyeri isimlerinin İngilizce olmasıdır. Bu, ayrı bir tartışmanın konusu olacak kadar kapsamlıdır. Oktay Sinanoğlu ve bazı yazarların sıkça vurguladığı işyeri isimlerinin Türkçe olması, yabancı isimle işyeri açmak isteyenlere izin verilmemesi talebi karşılanmalı mıdır? Tüm işyeri isimlerinin, firma adlarının Türkçe olması gerekir mi? Diğer ülkelerde bu durum nasıl karşılanıyor? Bunun üzerine ayrı bir yazı yazacağız. Takibe devam…

Bu sitedeki yazı, görsel ve diğer tüm materyaller telif hakkı kapsamında olup lisansı ile korunmaktadır. TürkDili.org internet sitesi yönetiminin yazılı izni olmadan materyallerin tamamının veya bir kısmının kopyalanması, dağıtılması, başka mecralarda yayımlanması suç teşkil eder.