Menü

X. Uluslararası Türk Dili Kurultayı Çağrısı

Türk Dil Kurumunun, kuruluşundan bu yana düzenlediği Türk Dili Kurultaylarının onuncusu 2024 yılının Eylül ayında Ankara’da yapılacaktır.

X. Uluslararası Türk Dili Kurultayı’nda Türkoloji alanındaki yeni bulgu ve gelişmelerin alanın uzmanlarınca ortaya konulması, yerli ve yabancı Türkologların aynı toplantıda buluşarak tecrübe aktarımında bulunması, toplantı boyunca ele alınan sorunlar ve çözüm önerilerinin tartışılarak farklı bakış açıları ile bilimsel olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Türk dilinin tarihî dönemleri, Türkiye Türkçesi, Türkçenin öğretimi ve çağdaş Türk yazı dilleri ile Türk sözlükçülüğü, terminoloji, Türkçe doğal dil işleme, Türkçenin diğer dillerle ilişkisi sahalarının araştırmacılarınca Türk diline dair sorunlar ve çözüm önerileri, yeni yöntem ve bilimsel yaklaşımlarla ele alınarak disiplinler arası bir düzlemde incelenip değerlendirilecektir.

Kurultayda sunulacak bildiriler, hakem değerlendirmesi ile seçilecek ve toplantı uluslararası nitelikte olacaktır.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için: https://etkinlik.gov.tr/X.UluslararasiTurkDiliKurultayi2024

X. ULUSLARARASI TÜRK DİLİ KURULTAYI

Başlangıç Tarihi – Bitiş Tarihi

26 Eylül 2024 09:00 – 27 Eylül 2024 19:00
Etkinliğe özet göndermek için son tarih : 1 Mart 2024 17:00
Etkinliğe tam metin göndermek için son tarih : 10 Mayıs 2024 17:00

 

Bu sitedeki yazı, görsel ve diğer tüm materyaller telif hakkı kapsamında olup lisansı ile korunmaktadır. TürkDili.org internet sitesi yönetiminin yazılı izni olmadan materyallerin tamamının veya bir kısmının kopyalanması, dağıtılması, başka mecralarda yayımlanması suç teşkil eder.