Menü

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Ağız Atlası Tamamlandı

TÜRKİYE’NİN İLK AĞIZ ATLASI HAZIRLANDI

Akademisyenler ve TDK Ağız Araştırmaları Bilim Kolu tarafından Türkiye Ağız Atlası üzerine çalışmalar devam ederken, Dr. Mehmet YEŞİLKAYA bu alanda bir ilki gerçekleştirerek Güneydoğu Anadolu Bölgesi Ağız Atlası isimli eserini yayımladı. Eserde 9 il ve 50 yerleşim biriminin ses bilgisi, şekil bilgisi ve söz dizimi özellikleri haritalar üzerinde gösterilmiştir. Eserde 103 harita ve bu haritalara ait Harita Açıklamaları bölümü bulunmaktadır. Dr. Mehmet Yeşilkaya tarafından Güneydoğu Anadolu Bölgesinin tüm illeri bizzat gezilerek, not alınarak ve çeşitli soruşturmalar yoluyla veriler elde edilerek bu çalışma tamamlandı. Eserin giriş bölümünde çalışmanın hikâyesine yer verilmiş, ağız ve dil atlası kavramları açıklanmış, 20 ülkenin ağız atlası örneği incelenmiş ve bu atlaslar hakkında bilgi verilmiştir. Eser hem bölgesel çaptaki ilk ağız atlası olması hem de IPA işaretleri ile yazılması sebebiyle Türkiye’de bu alandaki ilk çalışma olmuştur. Çalışmanın uluslararası düzeyde anlaşılabilirlik oranını artırmak için dünya genelinde kullanılan IPA işaretlerinin bu ağız atlasında kullanılması alana bir yenilik getirmiştir.

Benzer ağız atlaslarının onlarca hatta yüzlerce araştırmacı ile yıllarca sürmesi, bu eserin nasıl bir üstün gayretle hazırlandığını, ülkenin diyalektolojisine sunduğu katkıyı daha iyi anlamamızı sağlamaktadır. Konu ile ilgili iletişime geçtiğimiz Dr. Mehmet YEŞİLKAYA, “TDK tarafından hazırlanması planlanan Türkiye ağız atlasına bir nebze de olsa katkıda bulunabildiysek ne mutlu bize.” dedi. Bu çalışma ile birlikte ülkenin ağız atlasının bir kısmı tamamlanmış oldu.

Eser, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Türk Dili alanı doktora tezinden üretilmiş olup ülkenin ilk bölgesel ağız atlası modelini ortaya koymuştur. Gece Kitaplığı yayınları arasında bulunan bu eseri, tüm sanal ve fiziksel kitap satış mağazalarında bulabilirsiniz.

 

 

#türkiyenin ilk ağız atlası

 

#ağız atlası

 

#türkiye ağızları

 

#mehmet yeşilkaya

 

#güneydoğu anadolu bölgesi ağız atlası

 

#gece kitaplığı

 

#istanbul medeniyet üniversitesi

 

#ağız haritaları

 

#diyalektoloji

 

#tdk

 

#türk dil kurumu

Bu sitedeki yazı, görsel ve diğer tüm materyaller telif hakkı kapsamında olup lisansı ile korunmaktadır. TürkDili.org internet sitesi yönetiminin yazılı izni olmadan materyallerin tamamının veya bir kısmının kopyalanması, dağıtılması, başka mecralarda yayımlanması suç teşkil eder.