Menü

Yapı ve Köken Bakımından Diller

Diller, yapı ve köken bilgisi bakımından farklı sınıflandırmalar içerisinde incelenmektedir. Çıkış kaynağı yönünden birbirine yakın olan diller bir aile teşkil ederler.

Yapı bakımından dünya dilleri üç gruba ayrılır:

1-Yalınlayan (Tek heceli) Diller:

Yalınlayan diller sınıfına giren grupta her kelime tek heceden oluşur. Kelimelerin çekimli şekilleri yoktur, yani daima kök durumundadır. Cümle çekimsiz kelimelerin bir araya gelmesiyle oluşturulur. Cümlenin anlamı genellikle kelimelerin sıralanışından anlaşılır. Konuşmada ise birbirine çok benzeyen sözcükleri ayırt etmek üzere çok zengin bir vurgu sistemi oluşturulmuştur.

Tek heceli diller grubuna giren dillere örnek, Çince, Tibetçe, Vietnamca, Baskça verilebilir.

 1. Bağlantılı ve Kaynaştıran (Eklemeli) Diller kendi arasında iki bölüme ayrılır.
  a. Bağlantılı Diller: Türk dili ve köken bakımından içinde yer aldığı Ural-Altay dilleri ile bazı Asya ve Afrika dilleri gibi.
  b. Kaynaştıran Diller: Gürcü, Eskimo, Kızılderili dilleri gibi.
  3. Bükümlü (Çekimli) Diller:
  a. Kök Bükümlü Diller: Arapça ve içinde yer aldığı Hâmi-Sâmi dilleri gibi.
  b. Gövde Bükümlü Diller: İngilizce, Almanca, Fransızca vb. Hint Avrupa dilleri gibi.

Bu noktada önemli bir bilgi vermek gerekir. Dillerin, bir dil ailesi içinde yer alması, o dilleri konuşanların hiçbir şekilde ırk birliğini göstermez.

Türkçe, Ural-Altay dil ailesinin Altay kolunda yer almaktadır. Ural ve Altay dilleri akrabalığı konusunda birçok tartışma mevcuttur. Ancak bugün biz Türkçe dilini bu dil ailesi içerisinde işliyoruz.  Günümüze kadar üzerinde en çok araştırma yapılan ve akrabalığı kesin olarak ortaya konulan dil ailesi, Hint-Avrupa dil ailesidir. Ondan sora Ural-Altay, Hâmi-Sâmi ve Çin-Tibet dil aileleri gelir. Bir dil ailesine giren diller arasında ses (fonetik), yapı (morfoloji), sözlük ve cümle bilgisi (sentaks) bakımlarından ortak özelliklerin olması beklenir.

Bu sitedeki yazı, görsel ve diğer tüm materyaller telif hakkı kapsamında olup lisansı ile korunmaktadır. TürkDili.org internet sitesi yönetiminin yazılı izni olmadan materyallerin tamamının veya bir kısmının kopyalanması, dağıtılması, başka mecralarda yayımlanması suç teşkil eder.