Menü

Karamanoğlu Mehmet Bey’in Fermanı

1277 yılında Türkçenin zayıfladığı, Farsça ve Arapça karşısında itibarsız görüldüğü Anadolu’da Karamanoğlu Mehmet Bey bir ferman yayınlar ve Türkçenin konuşulmasını zorunlu kılan, Türkçenin resmi dil olduğunu belirten bir ferman yayınlar.

Peki Karamanoğlu Mehmet Bey Kimdir?

Karamanoğulları Beyliği hükümdarı 1.Mehmet’tir.  21 yaşında beyliğin başına geçmiştir (1261). 16 yıl beliği idare etmiştir (1277).  1277 yılında Moğollar tarafından öldürülmüştür (1280 yılında öldürüldüğünü söyleyenler de vardır). Mezarı Karaman’da bulunmaktadır.

 

13 Mayıs 1277 tarihinde fermanın yayınlanması sebebiyle her yıl dil bayramı 13 Mayıs’ta kutlanır.

İşte o ünlü ferman:

Şimden girü hiç kimesne kapuda ve divanda ve mecalis ve seyranda Türki dilinden gayri dil söylemeye

Bu ferman İbn-i Bibi eserinde Farsça olarak yer almaktadır. Bu eser 15. yüzyılda Yazıcıoğlu Ali tarafından Türkçeye (Tevarih-i Al-i Selçuk) adıyla çevrilmiştir. Eser Topkapı sarayında Revan bölümünde 1391 numarası ile bulunmaktadır.

 

Bu sitedeki yazı, görsel ve diğer tüm materyaller telif hakkı kapsamında olup lisansı ile korunmaktadır. TürkDili.org internet sitesi yönetiminin yazılı izni olmadan materyallerin tamamının veya bir kısmının kopyalanması, dağıtılması, başka mecralarda yayımlanması suç teşkil eder.