Menü

Gagauzca (Gagavuzca) Hakkında

Gagauzca veya Gagavuzca olarak bilinen ve Moldova (Moldovya)’da özerk bir devlete sahip olan Gagavuzların Türk mü Bulgar mı oldukları halen tartışılan bir konudur. Bulgar dilbilimcilere göre bu dil Bulgarcadır ve bunların yaşam tarzı, inançları ve kültürleri de Bulgar halkının benzeridir. Ancak Türkologlar ise bu ırkın Oğuz-Kıpçak karışımı bir halk olduğunu söyler. Gaga ve Oğuz (Uz) kelimelerinin birleşimi ile ortaya çıktığını belirtirler. Kimileri ise Keykavus isminden türediğini iddia eder.

1990 yılında bağımsızlığını kazanan ve Özerk bir devlet kuran Gagauzların bugünkü resmi dilleri Gagauzca, Romence ve Rusçadır.

Evliya Çelebi ise dinleri farklı olan Türk topluluklarını “Türkçe konuşan kefereler…” olarak tanımlar.

Gagavuzcanın Türk Dili olduğunu gösteren ve dinlediğinizde/izlediğinizde hemen anlayabileceğiniz örnek videoyu izleyebilirsiniz.

Gagauzca Bir Reklam

Bu sitedeki yazı, görsel ve diğer tüm materyaller telif hakkı kapsamında olup lisansı ile korunmaktadır. TürkDili.org internet sitesi yönetiminin yazılı izni olmadan materyallerin tamamının veya bir kısmının kopyalanması, dağıtılması, başka mecralarda yayımlanması suç teşkil eder.