Menü

Dil ve Üslup Nasıl Olmalı

Dili kullanım şekli olan üslup her insanda farklı bir şekilde ortaya çıkar. Kelime dağarcığı, tavırları, psikolojisi ve bulunduğu ortama göre insanın bunu ifade etme şekli olan üslup ile ilgili güzel bir yazı dizisi sunulmuştur.

Yazının bir kısmı şöyle:

Dilin sadece iletişim aracı olmadığı, bilinçaltını etkileyen zihinsel ve sözel bir derin yapı olduğu gerçeği NLP araştırmaları üzerine çalışanlarca ifade edilmektedir. Nöro-linguistik programlama analizlerine göre kelimeler, bilinç ve bilinçdışı süreçler için oldukça güçlü araçlardır. Dil bir iletişim aracı olduğu gibi aynı zamanda bir algı oluşturma, etkileme, ikna etme, olumlu veya olumsuz duyguları harekete geçirme aracıdır.

 

Dil sayesinde insanlar toplumu etkileyebilir, doğrudan veya dolaylı olarak toplumda bir algı oluşturabilir. Çizgi filmlerde kullanılan argümanların verdiği subliminal mesajlar, bilgisayar oyunlarının arka planında kullanılan resimler, renkler, müzik, kısacası insanın gördüğü, yaşadığı, duyduğu, tattığı herşey, insanın bilincini veya bilinçaltını etkiler.

 

Bir propaganda yöntemi olarak sözcüklerin insan üzerindeki etkisi bilinmektedir. Çeşitli kitle iletişim araçları yoluyla toplumu etkileme gücüne sahip olanlar, bilinçaltına mesajlar vererek istedikleri konularda algı oluşturmada başarılı olabilmektedirler. “İslam ve Terör”, “Işid ve İslam” gibi çeşitli sözcüklerin bir arada kullanılması sonucu sözcüklerden birinin kullanılması diğerini otomatik olarak çağrıştırır.

Yazının birinci bölümü burada>Dil ve Üslup Nasıl Olmalı 1

Yazı dizisinin ikinci bölümü de şurada >Dil ve Üslup Nasıl Olmalı 2

Bu sitedeki yazı, görsel ve diğer tüm materyaller telif hakkı kapsamında olup lisansı ile korunmaktadır. TürkDili.org internet sitesi yönetiminin yazılı izni olmadan materyallerin tamamının veya bir kısmının kopyalanması, dağıtılması, başka mecralarda yayımlanması suç teşkil eder.

Etiketler